SIR HARRY GRAHAM HAIG
Governor of UP
 

 

Born on 13th April, 1881. Married Violet May, in 1908. Educated at Winchester and at New College, Oxford. Joined the I.C.S., in 1905.

SIR HERRY GRAHAM HAIG

Term of Office

06-12-1934
17-09-1938

to
to

16-05-1938
06-12-1939

            Served in India as Under Secretary to Government of U.P. 1910---12 ; Indian Army Reserve of Officers, 1915-1919 ; Deputy Secretary Indian Fiscal Commission, 1921-22. He was attached to Royal Commission on Superior Civil Services in India from 1923-24 ; was appointed Private Secretary to the Viceroy, 1925 ; Secretary to the Government of India, Home department, 1926-1930 ; Home Member of the Executive Council of Governor-General, India, 1932-34 ; Governor of U.P., 1934-39.